Ahogy a hőmérő higanyszála egyre feljebb merészkedik, és odakinn a természet is ébredezni kezd, lassacskán magabiztosan is kijelenthetjük, hogy megérkezett a tavasz. Sok háztartásban ilyenkor kerül sor az év egyik legnagyobb takarítására, amibe a légkondicionáló berendezéseket is érdemes belevonni.
A koncepció igazán egyszerű: a legtöbb klímarendszer az őszi és téli hónapokban használaton kívül van, ez idő alatt pedig rengeteg por, kosz és egyéb hulladék rakódik le a kültéri és beltéri egységeken. Ahhoz, hogy egy klíma a lehető leghatékonyabban működhessen és tehesse elviselhetőbbé a nyári hőséget, érdemes már tavasszal alaposan kitakarítani, illetve elvégezni rajta a szükséges karbantartási feladatokat. Ezzel azt is biztosíthatjuk, hogy a készülék ne a nyár közepén menjen majd tönkre, amikor a legnagyobb szükség lesz rá.
Szóval miket érdemes már tavasszal elintézni, hogy a klímaberendezések egész nyáron gond nélkül működhessenek? Íme néhány hasznos tipp ehhez!
1. Cserélje vagy tisztítsa ki a légszűrőket
Egy alapvető karbantartási feladat, amit épp olyan egyszerű elvégezni, mint elfelejteni. A légszűrők állapota nem csak a klímarendszer hatékonyságát befolyásolja, hanem a szobában forgatott levegő minőségét is.
Amennyiben a klímát rendszeresen használja, ajánlott legalább havonta elvégezni a szűrő cseréjét vagy megtisztítását (a modellhez kapott kézikönyvből tájékozódhat, hogy melyikre lesz szüksége). Állítson be egy havonta ismétlődő figyelmeztetést telefonjában, hogy biztosan ne feledkezzen meg róla.
2. Tisztítsa ki a kondenzvíz-elvezetőt
A klímaberendezésekben termelődő kondenzvizet valahogyan ki kell vezetni a szabadba, ezt pedig általában egy egyszerű műanyag csővel szokás megoldani. Ha azonban ez a cső valami miatt eldugul, akkor a víz a rendszerben maradhat, kárt tehet abban, illetve akár vissza is folyhat a szobába.
Ezt a csövet por, lerakódások, rozsda és egyéb szennyeződések tömíthetik el az év során, ezért a tavaszi használat előtt mindenképpen ajánlott ellenőrizni és szükség esetén átmosni.
3. Távolítsa el a hulladékokat a kültéri egység körül
Ellenőrizze kültéri egységet és győződjön meg róla, hogy a közvetlen környezete tiszta és akadálymentes legyen. Habár a növények biztosan jól mutatnak körülötte, a fák és a bokrok ágai, illetve levelei könnyedén beakadhatnak a rácsok közé, amik korlátozhatják az egység működését és akár kárt is tehetnek abban.
Takarítsa le tehát az egységet, és szükség szerint metssze meg a közelébe telepített fákat és bokrokat.
4. Tisztítsa meg a párologtató csövet
A külső párologtató cső csak akkor működhet hatékonyan, ha rendszeresen megtisztítják. Ehhez külön tisztítószert vásárolhat, vagy megkérhet rá egy klímaszerelőt is (ajánlott).
5. Ellenőrizze a hűtőanyag szintjét
Ha a rendszerben túl sok a hűtőanyag, vagy nincs benne elegendő, akkor ez csökkentheti a klímaberendezés hatékonyságát. Érdemes tehát ellenőrizni és korrigálni ezt, illetve ellenőrizni, hogy a hűtőanyag-elszívó cső (a kültéri egységhez csatlakozó vastagabb rézcső) megfelelően van-e szigetelve.
6. Bízza egy szakemberre!
Ha nem szeretne a klímaberendezések érzékeny alkatrészeivel foglalkozni, akkor bízza ezeket a feladatokat egy tapasztalt klímaszerelőre! Egy szakember pontosan tudja, hogy milyen alig észrevehető problémák bujkálhatnak egy ilyen berendezésben, és hogy hogyan lehet még időben elhárítani a későbbi költséges cseréket és javításokat.
A tavasz tehát a legideálisabb időszak a klímák kitakarítására és karbantartására. Ha pedig még csak most gondolkodik egy új légkondicionáló beszerzésében, akkor a klímaszerelés árai is kedvezőbbek lehetnek ebben az átmeneti szezonban.